July 4 - 9, 2010
Hosted by TRIUMF at the
University of British Columbia
  Conference Photos
  Students Award Winners
  Important Dates
  IUPAP Travel Support
  Satellite Events
  Contact Us
WG.9 Two Day Symposium

Program IUPAP WG.9 Two-Day Symposium at TRIUMF

Location: TRIUMF Auditorium

Friday, July 2, 2010
09:00 Welcome – Nigel Lockyer
09:10 Mandate given IUPAP WG.9 by the OECD Global Science Forum – Anthony W. Thomas
09:30 Nuclear Physics in North-America presentations [Chair Nigel Lockyer - TRIUMF]
Nuclear Physics at Rare-Isotope Facilities in North-America – Bradley Sherrill  [MSU]
10:00 The Science with DUSEL and SNOLAB – Nigel Smith [SNOLAB]
10:30 Refreshments Break
10:45 With RHIC and its Upgrade – William Zajc [Columbia U.]
11:15 QCD and Hadron Structure with the JLab Upgrade – Robert D. McKeown  [JLab]
11:45 QCD and Hadron Structure with an Electron-Ion Collider – Abhay L. Deshpande [SUNY at Stony Brook]
12:15 Towards a New Standard Model – Stuart J. Freedman [UC-Berkeley]
13:00 Lunch
14:00  ANPhA presentations [Chair Shoji Nagamiya – J-PARC]           
Introduction – Hideyuki Sakai [U.of Tokyo]
14:15  Nuclear Physics at J-PARC – Tomofumi Nagae [Kyoto U.]
14:45 Nuclear Physics at RIKEN – Hiroyoshi Sakurai [RIKEN]
15:15 The RIB Project KoRIA – Seung-Woo Hong [Sungkyuankwan U.]
15:45  Refreshments Break
16:00  Nuclear Physics Research in China – Nuclear Physics in China at Present – Weiping Liu [CIAE]
16:20  Nuclear Physics Research in China – Nuclear Physics Long Range Plan of the  Chinese Academy of Sciences – Wenlong Zhan [IMPCAS]
16:40  Nuclear Physics Research in India – Bikash Sinha [VEC]
17:10 Tour of TRIUMF
18:30 Reception hosted by TRIUMF
Saturday, July 3, 2010
09:00 NuPECC Presentations [Chair Sydney Gales – IN2P3/GANIL]          
Introduction – Guenther Rosner – Glasgow U.]
09:15 The ESF/NuPECC Long Range Plan 2010 – Guenther Rosner [Glasgow U.]
09:30 EU Framework Programs in Nuclear Structure and Hadron Physics
  • HadronPhysics2 – Ralf Kaiser [Glasgow U.]
  • ENSAR – Christoph Scheidenberger [GSI]
  • NuPNET – Sydney Gales [IN2P3/GANIL]
10:15 Refreshments Break
10:30 Nuclear Physics at GSI and FAIR – Joachim Stroth [GSI] -  Boris Sharkov [FAIR]
11:00 Nuclear Physics at GANIL and SPIRAL2 – Sydney Gales [IN2P3/GANIL]
11:30 Nuclear Physics at CERN – Jens Joergen Gaardhoeje [NBI and CERN]
12:00 Lunch
13:30 Synopsis and Discussions [Chair Jean-Michel Poutissou - TRIUMF]         
Latin-American Collaboration in Nuclear Physics – Alinka Lepine-Szily – U. de Sao Paulo
14:00 Nuclear Physics Research in Africa – Zeblon Vilakazi  [iThemba Laboratory]
14:30 Synopsis of the Presentations – Robert Tribble [Texas A&M] *
15:15 First Round Table Discussion “Nuclear Physics Present and Future” -                Representatives of NSAC/TRIUMF, ANPhA, NuPECC, Latin-America
16:00 Second Round Table Discussion “Nuclear Physics Present and Future”–          Representatives of the Funding Agencies and Science Administrators
  Concluding Remarks – Anthony W. Thomas

Note: all presentations include a minimum of 5 minutes for discussion

Photo credits:Toursim Vancouver